شهابِ آسمان

وبلاگی متفاوت برای دوستداران نجوم

چرا درخشان‌ترین انفجار عالم هنوز دیده می‌شود؟

اصولا" انفجار های پر نور به سرعت فرو کش می کنند و کم نور می شوند ولی....

قدرتمندترین انفجار عالم هنوز درخشان است. چنین انفجاراتی معمولا به سرعت کم‌نور می‌شوند. اخترشناسان به دنبال دلایل نورانی ماندن این انفجار هستند.

 

قدرتمندترین انفجاری که تاکنون در عالم رصد شده بود، حدود چهار هفته پیش به صورت «انفجار پرتو گاما» به وقوع پیوست. درخشش این انفجار در تاریخ رصد انفجارها در کیهان بی‌نظیر بود. اما آن‌چه بیش از خود انفجار عجیب است، پدیده‌ی دیگری است. این جرم هنوز در کهکشان میزبان می‌درخشد و باعث حیرت اخترشناسان شده است.


ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1387 ساعت 19:50 | نویسنده: شهاب | چاپ مطلب 5 نظر

دنباله دار بهاری

فصل بهار خاطرات ظهور دنباله‌دار‌های زیادی را در ذهن ما برجای گذاشته است. بهار امسال نیز شاهد ظهور دنباله‌دارهای دیگری خواهیم بود. اما آن طور که مشخص است این دنباله‌دارها به زیبایی دنباله دارهای قبلی نیستند و در محدوده قدری و قطر گیسوی پایینی قرار دارند.
مسیر جابه‌جایی دنباله‌دار (46P) Wirtanen، (C/2008 C1) Chen-Gao و هلمز در فروردین‌ماهفصل بهار خاطرات ظهور دنباله‌دار‌های زیادی را در ذهن ما برجای گذاشته است. از دنباله‌دارهای با شکوه هیاکوتاکه و هیل-باپ در سال‌های 1375 و 1376 تا ظهور ظهور ناگهانی بردفیلد در سال 1383 و دنباله‌دار تکه‌تکه شده‌ی شواسمان-واخمان در سال 1385. بهار امسال نیز شاهد ظهور دنباله‌دارهای دیگری خواهیم بود. اما آن طور که مشخص است این دنباله‌دارها به زیبایی دنباله دارهای قبلی نیستند و در محدوده قدری و قطر گیسوی پایینی قرار دارند.
دنباله‌دارهایی مانند (C/2007 W1) Boattini، (C/2006 Q1) McNaught، (46P) Wirtanen، (C/2008 C1) Chen-Gao و (26P) Grigg-Skjellerup که همگی آنها دارای قدر 10 و حتی کمتر هستند و رصد آنها با ابزار مناسب و قوی امکان پذیر است.

ادامه مطلب ...
تاریخ ارسال: شنبه 24 فروردین‌ماه سال 1387 ساعت 16:52 | نویسنده: شهاب | چاپ مطلب 29 نظر

توجه

توجه :


برای دیدن ادامه مطلب بر روی ادامه مطلب زیر متنها و بقل نام نویسنده کلیک کنید


ادامه مطلب نویسنده : شهاب زمانی

تاریخ ارسال: دوشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1387 ساعت 16:46 | نویسنده: شهاب | چاپ مطلب 3 نظر